przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

29 kwietnia 2025

Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte to jeden z najwspanialszych francuskich pałaców barokowych, który miał ogromny wpływ na rozwój architektury XVII wieku. Ten imponujący kompleks pałacowy, położony w departamencie Seine-et-Marne, został zbudowany w latach 1656-1661 na zlecenie Nicolasa Fouqueta, nadintendenta finansów króla Ludwika XIV. Dzieło to stało się inspiracją dla Wersalu i symbolizuje szczytowy rozwój klasycznej architektury francuskiej.
 
 
Nicolas Fouquet powierzył realizację Vaux-le-Vicomte trzem wybitnym artystom tamtej epoki: architektowi Louisowi Le Vau, ogrodnikowi André Le Nôtre i malarzowi Charlesowi Le Brun. Ich współpraca stworzyła harmonijną rezydencję, łączącą wyrafinowaną architekturę, spektakularne ogrody i bogato zdobione wnętrza.
 
 
Pałac charakteryzuje się symetrycznym układem fasady, dużymi oknami, kopułą centralną oraz eleganckimi detalami rzeźbiarskimi. Wnętrza są ozdobione freskami, złoceniami i misternymi stiukami, które nadają im luksusowy charakter. Jednak największą atrakcją Vaux-le-Vicomte są jego ogrody – zaprojektowane przez Le Nôtre’a w stylu barokowym, z geometrycznymi alejami, fontannami i starannie przystrzyżonymi roślinami.
 
 
Pomimo swojej wspaniałości, Vaux-le-Vicomte stało się przyczyną upadku jego właściciela. W 1661 roku Ludwik XIV, zazdrosny o bogactwo i wystawność posiadłości Fouqueta, oskarżył go o defraudację i skazał na dożywotnie więzienie. Pałac został skonfiskowany, a wielu jego budowniczych, w tym Le Nôtre i Le Brun, zatrudniono do budowy Wersalu. Vaux-le-Vicomte stało się zatem modelem, na którym oparto koncepcję rezydencji królewskiej.
 
 
Obecnie Vaux-le-Vicomte jest jedną z najchętniej odwiedzanych rezydencji we Francji. Pałac pozostaje w rękach prywatnych i jest otwarty dla zwiedzających. Każdego roku organizowane są tu spektakularne nocne pokazy światła i ognia, które przywołują atmosferę barokowych balów.
 
 
Vaux-le-Vicomte to prawdziwa perła francuskiego baroku, która do dziś zachwyca turystów swoją harmonią i przepychem, przypominając o wielkości i ambicjach XVII-wiecznej Francji.
 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej