Dzielnica łacińska nosi swą nazwę od języka łacińskiego, który był językiem wykładowym na tutejszych uniwersytetach. Obejmuje północną część dzielnicy V oraz wschodnią dzielnicy VI. W szóstym wieku założono tu opactwo Sainte- Geneviève, a w XII - Saint- Victor. Znajdziecie tu również rzymskie ruiny (amfiteatr Arènes de Lutèce i łaźnie z III wieku), Musée de Cluny, Panteon, Instytut Kultury Arabskiej czy Kolegium Francuskie.
Sama Sorbona powstała w 1253 roku jako kolegium Uniwersytetu Paryskiego. W czasach nowożytnych studenci i wykładowcy Sorbony pełnili w nim najważniejsze role, zaś w XVII wieku, dzięki staraniom kardynała Richelieu, uczelnia otrzymała nowy budynek i od tego czasu cały uniwersytet zaczęto nazywać Sorboną. Działalność uczelni zakończyła się wraz z wybuchem Rewolucji Francuskiej.
W 1896 roku utworzony Uniwersytet Paryski, a jego administracja znalazła siedzibę w budynkach po Sorbonie. W 1970 roku uczelnia została podzielona na trzynaście mniejszych, z których trzy odnoszą się do dawnej nazwy i korzystają z jej zabudowań:
Université de Paris I Panthéon- Sorbonne;
Université de Paris III Sorbonne Nouvelle;
Université de Paris IV Paris- Sorbonne.
Do najstarszej części zabudowań uniwersyteckich należy Kaplica Sorbony. Posiada ona dwukondygnacyjną fasadę i kopułę. W jej wnętrzu znajdziecie grobowiec kardynała Richelieu.
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.