przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Dzielnice Paryż
28 kwietnia 2022

Paryskie dzielnice

DZIELNICA I - LOUVRE

Dzielnica Louvre stanowi ten rejon miasta, który jest najsłabiej zaludniony. Jest to także jedna z najmniejszych dzielnic, w większości zajęta przez rynek biznesowy i administrację. Należy pamiętać, że Louvre to najstarsza dzielnica stolicy Francji.

Wędrując po “jedynce” znajdziecie wiele zabytków. Do najbardziej znanych z nich zaliczamy Luwr, Ogrody Tuileries, Palais-Royal, Comédie-Française, Pont Neuf, Rue de Rivoli, Sainte-Chapelle, Place Vendôme, Conciergerie. 

https://www.louvre.fr/

http://www.domaine-palais-royal.fr/

https://www.comedie-francaise.fr/

http://www.sainte-chapelle.fr/

http://www.paris-conciergerie.fr/

 

DZIELNICA II - BOURSE

Jest to niewielka dzielnica w centrum Paryża, w której zlokalizowanych jest wiele instytucji biznesowych. Spacerując ulicą Etienne Marcel lub Rue Montorgueil, możesz zatrzymać się licznie usytuowanych tu knajpkach i barach lub odwiedzić któryś z butików. W Bourse znajduje się wiele pasaży handlowych, które możesz zwiedzić podczas zakupów lub spaceru po Paryżu.

 

DZIELNICA III - TEMPLE

W skład “trójki” wchodzi przede wszystkim część dzielnicy Le Marais. Jest to też druga najmniejsza dzielnica Paryża. Znajdziecie tu muzeum techniki - Conservatoire National des Arts et Métiers.

https://www.cnam.fr/

 

DZIELNICA IV - Hôtel-de-Ville

To jedna z najbardziej imprezowych dzielnic Paryża. Położona jest tu część dzielnicy Le Marais, pełnej knajpek, barów i dyskotek. Znajdziesz tu wiele sklepów oraz galerii artystycznych. Kiedyś była to dzielnica żydowska, obecnie spotykają się tu osoby ze środowiska LGBT. 

Będąc w “czwórce”, koniecznie musisz odwiedzić kilka znanych i popularnych miejsc. Na pewno nie możesz ominąć muzeum, w którym znajduje się wystawa sztuki nowoczesnej. Mowa oczywiście o “odwróconym na drugą stronę” Centrum Pompidou. Następnie udaj się w kierunku Place des Vosges. Zobacz również takie miejsca, jak Hôtel-de-Ville, Katedrę Notre-Dame, czy Hotel Lambert.

https://www.centrepompidou.fr/fr/

https://www.notredamedeparis.fr/

 

DZIELNICA V - Panthéon

Dzielnica położona na lewym brzegu Sekwany. Jest to najstarsza część miasta, a jej skład wchodzi Dzielnica Łacińska, Sorbona, Panteon, muzeum Cluny.

Nazwa “Dzielnica Łacińska” wzięła się stąd, że w średniowieczu język łaciński był językiem wykładowych paryskiej Sorbony. Spacerując Rue Mouffetard, miniesz wiele knajp, restauracji, barów studenckich i kawiarni. W “piątce” znajdziesz także Meczet Paryża i Ogród Botaniczny.

https://www.paris-pantheon.fr/

https://www.musee-moyenage.fr/

 

DZIELNICA VI - Luxembourg

W dzielnicy Luxembourg znajduje się najstarszy kościół w Paryżu - Saint-Germain-de-Prés - dawny zakon benedyktyński, założony przez św. biskupa Germana. Pochodzi on z XI wieku. 

Po zakończeniu I wojny światowej było to miejsce działalności środowisk intelektualnych. Toczyło się ono w wielu znajdujących się tu kawiarniach i barach. Obecnie znajduje się tu wiele dobrych restauracji i sklepów, które sprzedają produkty znanych projektantów. Oczywiście nie możesz również zapomnieć o położonych w tej dzielnicy Ogrodach Luksemburskich i Muzeum Orsay.

https://www.musee-orsay.fr/fr

http://www.senat.fr/visite/jardin/index.html

 

DZIELNICA VII - Palais- Bourbon

Najważniejszym zabytkiem “siódemki” jest symbol Paryża - Wieża Eiffla. Pamiętajcie również, że przedstawianej dzielnicy mieszkało w przeszłości wielu znanych artystów i intelektualistów, m.in. Albert Camus i Karol Marks. Odbywało się tu kilka wystaw światowych. Oprócz Wieży, znajdziesz tu Muzeum Orsay - dawny dworzec kolejowy, Muzeum Rodina i Hotel Inwalidów.

https://www.toureiffel.paris/fr

https://www.musee-armee.fr/accueil.html

https://www.musee-rodin.fr/

 

DZIELNICA VIII - Ėlysée

To bardzo elegancka dzielnica Paryża. Jej najważniejszą, a zarazem najbardziej znaną, ulicą są Pola Elizejskie, które ciągną się od Placu Zgody po Łuk Triumfalny. Pełno tu luksusowych sklepów, restauracji i biurowców. W “ósemce” znajduje się także wiele ambasad.

Podczas zwiedzania dzielnicy na pewno zetkniesz się z tłumem turystów oraz mieszkańców miasta, którzy podążają do swojej pracy. Ty za to możesz zobaczyć, poza wspomnianym Placem Zgody, Łukiem Triumfalnym i Polami Elizejskimi, takiej miejsca, jak siedzibę prezydenta Francji - Pałac Elizejski, Park Monceau, Kościół św. Magdaleny, czy Most Aleksandra III. 

http://www.paris-arc-de-triomphe.fr/

 

DZIELNICA IX - Opéra

Paryska Opéra Garnier znajduje się w dziewiątej dzielnicy i stąd jej nazwa. Spacerując ulicą Grand Boulevard znajdziecie najstarsze paryskie pasaże handlowe, ale również wielu turystów i przechodniów. To wszystko ze względu na to, że okolica obfituje w wiele butików. Umiejscowiona jest tu także Galeria Lafayette i dom handlowy Printemps.

Jeżeli lubicie oglądać figury woskowe, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Grevin, które zostało założone w 1882 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska znanego karykaturzysty Alfreda Grevin. Znajdziecie tu wizerunki między innymi takich postaci, jak Barack Obama, Nicolas Sarkozy, Lady Gaga, Edith Piaf, Angelina Jolie, Brad Pitt, Napoleon, Asterix i Obelix, czy Mały Książę. Po czterdziestu latach manekiny są przetapiane, zachowuje się jednak ich głowy. Nowe sobowtóry powstają przez około pół roku. Rzeźby posiadają ludzkie włosy. Muzeum znajdziecie pod adresem: 10 Boulevard Montmartre, 75009 Paryż. Poniżej macie link do strony atrakcji:

https://www.grevin-paris.com/

https://www.operadeparis.fr/

 

DZIELNICA X - ENCLOS-ST-LAURENT

“Dziesiątka” to dzielnica, w której życie tętni szczególnie w dni wolne. Wtedy to mieszkańcy wylegają nad Kanał St. Martin i, popijając wino i jedząc lunch, odpoczywają od codziennego pędu. W ostatnim czasie okolica stała się dość modna i zamieszkało w niej wielu młodych Paryżan i artystów.

Oprócz wspomnianego Kanału St. Martin znajdziecie tu Dworzec Północny (Gare du Nord) i Dworzec Wschodni (Gare de l’Est). Są to ważne węzły komunikacyjne, chociaż ich okolica może być trochę mniej bezpieczna niż inne rejony miasta.

 

DZIELNICA XI - POPINCOURT

Jest to obecnie najbardziej zaludniony obszar Paryża. Przyciąga wielu zwolenników nocnego życia. Znajdziecie tu wiele barów, knajp i restauracji. Główną ulicą imprezową jest Rue Oberkampf, a okolice Placu Bastylii są oblegane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. 

 

DZIELNICA XII - REUILLY

Reuilly niegdyś było dzielnicą robotniczą. Obecnie obejmuje swoim zasięgiem kilka spokojniejszych rejonów mieszkalnych. Spacerując po “dwunastce” koniecznie przejdź się Coulée verte René- Dumont - dawnym nasypem kolejowym, obecnie zamienionym na ciągnący się przez kilka kilometrów parkiem pełnym mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu wolny czas.

 

DZIELNICA XIII - GOBELINS

Znajdziesz tu wszystko. Tradycyjne budynki przemieszane są z przeszklonymi wieżowcami. W centrum dzielnicy powstały chińskie sklepy i wietnamskie restauracje, stąd “trzynastkę” często nazywa się “Małą Azją”. Ulokowana jest tu także Biblioteka Narodowa im. François Mitterranda.

Przy Quai de la Gare znajdziesz liczne knajpki, bary i restauracje umiejscowione na barkach. Są one chętnie odwiedzane, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

 

DZIELNICA XIV - OBSERVATOIRE 

Centrum dzielnicy stanowi historyczne Montparnasse. Spotykała się tu niegdyś paryska bohema z takimi artystami jak Ernest Hemingway, Pablo Picasso, czy Mark Chagall na czele. Nazwa “czternastki” pochodzi od znajdującego się tu XVII- wiecznego obserwatorium astronomicznego.

Zwiedzając dzielnicę koniecznie odwiedź Tour Montparnasse. O wieżowcu krąży w Paryżu żart, że warto wyjechać na znajdujący się w nim taras widokowy i stamtąd podziwiać panoramę miasta, bo gdy tam się znajdziemy, nie będziemy musieli już oglądać symbolu tej dzielnicy. Nie ma co ukrywać… Tour Montparnasse nie należy do najpiękniejszych budynków w stolicy Francji.

https://www.tourmontparnasse56.com/en/

Pamiętajcie również, że w Observatoire znajdują się paryskie katakumby. Ich historia sięga cesarstwa rzymskiego. Dziś możecie się przejść około 2-kilometrową trasą turystyczną. Szczegóły znajdziecie w poniższym linku:

https://www.catacombes.paris.fr/

Oczywiście nie możemy także zapomnieć o cmentarzu Montparnasse, gdzie można znaleźć groby takich osób, jak Charles Baudelaire, Simone de Beauvoir i Jean- Paul Sartre.

 

DZIELNICA XV - VAUGIRARD

Ważnym miejscem tej dzielnicy jest Parc André Citroën nad Sekwaną, który powstał w miejscu dawnej fabryki samochodów. W momencie otwarcia, w 1992 roku, był największym paryskim parkiem. Cała przestrzeń powstała wokół centralnego, prostokątnego trawnika. Znajdziecie tu dwa pawilony ze szklarniami, w których rosną rośliny egzotyczne i śródziemnomorskie. Na terenie parku znajdują się także “tańczące” fontanny, kanał Jardin des Métamorphoses, ogrody oraz Paryski Balon, wznoszący się na wysokość do 300 metrów nad ziemią. 

https://ballondeparis.placeminute.com/

 

DZIELNICA XVI - PASSY

Jest to elegancka dzielnica, powstała na wzniesieniach. Znajdziesz tu wiele eleganckich sklepów, restauracji i ciekawych muzeów (Musée Marmottan Monet, Musée du Vin, Maison de Balzac. Jeśli lubisz koncerty na żywo, koniecznie odwiedź Maison de la Radio.

https://www.marmottan.fr/

https://www.museeduvinparis.com/

https://www.maisondebalzac.paris.fr/

https://www.maisondelaradioetdelamusique.fr/

 

Jeżeli lubisz sztukę współczesną, w “szesnastce” znajdziesz Palais de Tokyo. Po zwiedzaniu warto na chwilę odpocząć w tutejszym Lasku Bulońskim.

https://palaisdetokyo.com/

 

DZIELNICA XVII - BATIGNOLLES- MONCEAU

Przy znajdującym się w Batignolles- Monceau Place de Clichy znajdziesz wiele modnych barów i restauracji. Możesz również udać się do Musée national Jean- Jacques Henner.

https://musee-henner.fr/

 

DZIELNICA XVIII - BUTTE- MONTMARTRE

Jest to jedno z najbardziej turystycznych miejsce w Paryżu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż na Wzgórzu Montmartre każdy znajdzie coś dla siebie - od klimatycznych knajpek i restauracji, przez galerie i muzea, aż po królującą na samej górze bazylikę Sacré- Coeur. 

Spacer warto jednak zacząć od dołu, gdzie przy 82 Bd de Clichy znajdziecie najbardziej charakterystyczny wiatrak na świecie. Mowa oczywiście o kabarecie Moulin Rouge.

http://www.moulinrouge.fr/?lang=en

Idąc dalej traficie na słynny Place Pigalle. Po drodze znajdziecie wiele sklepów z pamiątkami oraz bardziej pikantnych sex shopów i kin dla dorosłych. 

Następnie warto udać się na górę. Możecie to zrobić wąskimi uliczkami Montmartre lub, jeśli nie lubicie chodzić po wzniesieniach, skorzystać z kolejki, która dowiezie Was na miejsce w cenie biletu t+.

Gdy znajdziecie się na miejscu, przejdźcie się na Place du Tertre. Znajdziecie tu liczne galerie sztuki. Będziecie mogli również poprosić jednego z miejscowych karykaturzystów o wykonanie pracy dla Was.

Na koniec wędrówki po Wzgórzu, koniecznie udajcie się do jego symbolu - Bazyliki Sacré Couer, a następnie usiądźcie na schodach przed nią i zobaczcie panoramę na Paryż.

https://www.sacre-coeur-montmartre.com/

 

DZIELNICA XIX - BUTTES- CHAUMONT

Dzielnica jest przykładem udanej rewitalizacji. Znajdziecie tu wiele miejsc rekreacyjnych - Canal de l’Ourcq , Parc de la Villette i przede wszystkim Parc des Buttes Chaumont, w którym przejdziesz się po licznych, krętych alejkach, odwiedzisz tajemnicze jezioro z kamiennym wzgórzem pośrodu i Światynią Sybilli na szczycie. Na wzgórze prowadzą dwa mosty. Jeden z nich, wiszący i ceglany, został zaprojektowany przez Gustawa Eiffla. Drugi jest nazywany “mostem samobójców” Sami zgadnijcie czemu…

W Parc de la Villette znajdziecie Miasteczko Nauki i Przemysłu oraz kino.

https://www.cite-sciences.fr/fr/accueil/

 

XX DZIELNICA - MÉNILMONTANT

Dawniej było to miejsce mocno przemysłowe. Dziś, ja w wielu tego typu rejonach, spotkasz tu wielu artystów. Pofabryczne budynki zostały przemianowane na knajpki i restauracje, a w okolicznych kamienicach znajdziecie wiele pracowni artystycznych. Możecie również udać się do Musée Edith Piaf.

https://www.parisinfo.com/musee-monument-paris/71402/Musee-Edith-Piaf

W “dwudziestce” warto odwiedzić Park Belleville oraz cmentarz Père- Lachaise. Znajdziesz tu groby wielu znanych postaci, m.in. Fryderyka Chopina, Edith Piaf, Moliera, Jima Morrisona czy Victora Hugo.

 

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, układ dzielnic w Paryżu jest dość prosty. Często porównuje się go do muszli ślimaka. Rejony o najniższych numerach są w centrum miasta. Następne okrążają je dookoła, zgodnie ze wskazówkami zegara.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to raczej przyjęło się, że w XVIII, XIX i XX lepiej być bardziej czujnym. Są to dzielnicy wielokulturowe. Pamiętaj jednak, że wszędzie może być mniej lub bardziej niebezpiecznie. Należy przede wszystkim zachować zdrowy umiar, a gdy widzimy, że coś się dzieje, lepiej odejść i nie szukać problemów.

Noclegi wybierajcie jednak w bardziej centralnych dzielnicach, szczególnie, jeśli zamierzacie mieć wszędzie blisko, a dalsze rejony przemieszczajcie się transportem zbiorowym, aby odwiedzić znajdujące się tam zabytki i miejsca kultury.

 

 

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej