przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Polski przewodnik po Francji
24 sierpnia 2022

Pałac w Wersalu

Początki obecnego pałacu w Wersalu sięgają zamiłowań króla Ludwika XIII do polowań, które często kończyły się po zmroku i władca musiał zatrzymać się na nocny spoczynek w jednej z tutejszych gospod. Oczywiście nie było to dobrze odbierane przez jego dwór, co wywołało potrzebę wybudowania w tym miejscu zamku myśliwskiego, którego budowę rozpoczęto w 1623 roku i ukończono z końcem zimy. 

Z czasem władca postanowił rozbudować otoczenie zamku. Prace rozpoczęły się w 1631 roku i trwały trzy lata. Na terenie siedemdziesięciu hektarów urządzono zaś park. 

 

 

Kolejny władca, Ludwik XIV, przebudował zamek ojca. Utworzono wtedy, między innymi, balkon na pierwszym piętrze i wyprostowano fosy. Odnowiono również park, wybudowano Oranżerię i Menażerię, w której umieszczono dzikie zwierzęta: słonie, wielbłądy, strusie i pelikany. 

Ponieważ dwór traktował zamek jako wiejską posiadłość króla, Ludwik XIV postanowił rozpocząć kolejne inwestycje. W ten sposób utworzono wiele fontann i rzeźb. Znany francuski bajkopisarz, Charles Perrault, zaproponował utworzenie na terenach pałacowych Groty. Sam pałac został znacząco rozbudowany, a na czas inwestycji władca przeniósł się do stworzonego nieopodal innego pałacu - Trianon

Ludwik XIV był królem, który słynął z częstego zmienianie siedziby zamieszkania. Wybierał na swoje rezydencje: raz Paryż, innym razem Fontainebleau, jeszcze innym Saint- Germain. Przebywał również w Wersalu, a w 1677 po raz pierwszy zaczął rozważać uczynienie w tym miejscu swojej głównej siedziby.

W 1684 roku w miejscu tarasu wybudowano Wielką Galerię, nazywaną także Galerią Zwierciadlaną, a dwa lata wcześniej, 6 maja 1682 roku Ludwik XIV ze swym dworem przeprowadził się do Wersalu na stałe. Tym samym podparyska miejscowość przejęła funkcję stolicy kraju. Władca zmarł w pałacu - 1 września 1715 roku. 

Po śmierci władcy dwór porzucił Wersal na rzecz zamku Vincennes, a następnie powrócił do Paryża. Przez siedem lat pałac stał pusty. Ludwik XV powrócił do niego w wieku dwunastu lat. Za panowania tego króla na terenie posiadłości powstała opera i Petit Trianon. Ozdobiono także sklepienie w reprezentacyjnym Salonie Herkulesa.

 

 

W czasie Rewolucji Francuskiej pałac wersalu uniknął zniszczeń. Rozgrabiono jednak jego wyposażenie, które zostało sprzedane w innych krajach Europy. Sam budynek był jednak w złym stanie. Decyzja Napoleona o renowacji, uratowała pałac przed popadnięciem w ruinę. 

W 1833 król Ludwik Filip zadecydował o utworzeniu w pałacu w Wersalu Muzeum Historii Francji. Zgromadzono w nim wiele dzieł sztuki, w tym obrazy i rzeźby nawiązujące do najważniejszych i najbardziej wzniosłych chwil w historii kraju.

W 1919 roku w Wersalu podpisano traktat wersalski - kończący I wojnę światową.

 

 

Jeśli chodzi o architekturę, pałac w Wersalu nawiązuje do baroku klasycznego. Przed budynkiem znajduje się półkolisty plac o powierzchni sześciu hektarów - Place d’Armes. Pałac posiada również trzy dziedzińce - Dziedziniec Ministrów, Dziedziniec Królewski, Dziedziniec Marmurowy. 

Park wersalski ma powierzchnię ośmiuset hektarów. Znajdziecie w nim, zaprojektowany na planie geometrycznym, ogród. W jego północnej części wybudowano Grand Trianon, Petit Trianon, kolejne ogrody i małą fermę powstałą dla królowej Marii Antoniny. Na południu znajduje się domena La Lanterne

 

Adres: Place d’Armes, 70000 Wersal

Strona internetowa: https://www.chateauversailles.fr/

Dojazd: z Paryża koleją RER C

Godziny otwarcia: pałac jest otwarty w godzinach od 9 do 18:30, Trianon od 12 do 18:30, ogrody od 8 do 20:30, stajnie królewskie od 12:30 do 18:30

Bilety: https://billetterie.chateauversailles.fr/index-css5-chateauversailles-lgfr-pg1.html

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej