W Paryżu, między Placem Zgody i Luwrem, znajdziecie stworzony przez Katarzynę Medycejską w 1564 roku Ogród Tuileries. Jest to miejsce, w którym paryżanie chętnie spędzają wolny czas, odpoczywając, spacerując i obchodząc święta.
Co warto zobaczyć w Tuileries ?
Place i Jardin Carrousel - niegdyś tę część ogrodów otaczału dwa skrzydła Luwru i Pałac Tuileries. Ten drugi został jednak zburzony podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku. W XVIII wieku plac apelowy był wykorzystywany przez kawalerię. Jego centralnym punktem jest Łuk Triumfalny du Carrousel, który został wybudowany dla uczczenia dokonań Napoleona.
Grand Carré - wschodnia część ogrodu leżąca w pobliżu Luwru, nawiązująca swym kształtem do ogrodów francuskich. Znajdują się tu między innymi:
duży, okrągły staw leżący w części wschodniej, otoczony posągami z XIX wieku (Nymphe, 1866 rok i Diana Łowczyni z 1869 roku; Tigre terrassant un crocodile z 1873 roku i Tigresse portant un paon à ses petits);
duży, okrągły staw, który otaczają posągi o tematyce starożytnej.
Grande Allée i Grand Couvert - Grand Couvert to centralna część ogrodów, wokół której rośnie wiele drzew. Jest przedzielona szeroką aleją, biegnącą do Place de la Concorde - Grande Allée. W tej części Tuileries znajdziecie dwie kawiarnie, nazwą nawiązujące do swych słynnych poprzedniczek - kawiarnię Very i kawiarnię Renard.
Esplanade des Feuillants - szeroka ścieżka biegnąca wzdłuż rue de Rivoli. Znajduje się w północnej części ogrodów.
Ośmioboczny basen i brama na plac Zgody - basen jest otoczony grupą posągów, których oryginały znajdują się w Luwrze.
Oranżeria - galeria malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, która leży w zachodniej części Tuileries, obok Place de la Concorde. Znajdują się tu dzieła, między innymi, Claude’a Moneta, Paula Cézanne’a, Henri Matisse’a, Amedeo Modiglianiego, Pabla Picassa, Pieere- Auguste Renoira.
Galeria Narodowa Jeu de Paume - centrum sztuki nowoczesnej i postmodernistycznej fotografii i mediów. Znajduje się w północnej części Tuileries.
Warto również pospacerować po samych Ogrodach, podziwiając znajdujące się tu rzeźby z XVII i XVIII wieku. Są tu także dzieła nowsze, z XIX i XX wieku.
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.