Nicea - komunikacja miejska
Płacisz raz i jedziesz, gdzie chcesz ! Brzmi ciekawie ? Przyjedź na Lazurowe Wybrzeże i skorzystaj z tutejszej komunikacji zbiorowej.
Pojedynczy bilet pozwala odbyć podróż trwającą do 74 minut tramwajem lub autobusem. Zakazana jest podróż powrotna na tym samym bilecie.
Poza tym możesz kupić bilet na 10 przejazdów.
Z biletów ważnych przez dłuższy czas warto wspomnieć o 7-dniowym.
Jest też bilet ważny w transporcie regionalnym - TICKET AZUR. Możecie na nim podróżować w sieci Lignes d'Azur i wykonać jedną przesiadkę na linię w metropolii.
Jeżeli podróżujecie regularnie, warto zainwestować w La Carte. Stawki biletów, które na nią nabijacie, są niższe i zależą od wieku pasażera. Więcej szczegółów i taryf macie tu:
https://www.lignesdazur.com/en/en-acheter-titres-et-tarifs/download-price-guide
Plac Masséna
Czerwone kamienice, biało- czarna szachownica utworzona z płyt chodnikowych, tajemnicze posągi i fontanna z rzeźbą Apolla. Wszystko to znajduje się w samym centrum Nicei, tworząc jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia, podczas Waszej wizyty w stolicy Lazurowego Wybrzeża- Plac Masséna.
Plac Masséna powstał w 1840 roku. Stąd możecie wyruszyć w wędrówkę po Starym Mieście lub udać się na leżącą nieopodal Promenadę Anglików. W drugą stronę skierujcie się w rue Jean Médecin, aby odnaleźć najbardziej komercyjną, pełną sklepów i restauracji, ulicę w Nicei. Pamiętajcie również, że w czerwonych kamienicach otaczających Plac, znajdują się nicejskie Galeries Lafayette.
Na samym Placu możecie zobaczyć siedem rzeźb Jaume Plensa. Artysta umiejscowił je na dziesięciometrowych kolumnach. Instalacje szczególnie ciekawie wyglądają po zmroku, kiedy to włącza się świetlna iluminacja. Posągi symbolizują siedem ziemskich kontynentów.
W okolicy Placu Masséna znajduje się Promenada du Paillon, pod którą płynie rzeka, niegdyś przecinająca centrum Nicei. Jest to około 12-hektarowy park w samym środku miasta. Można tu przysiąść i odpocząć podczas intensywnego zwiedzania miasta, zaś dzieci znajdą na Promenadzie park zabaw.
Przez środek Placu Masséna przejeżdża tramwaj linii 1, zaś co roku odbywa się tu parada karnawałowa.
Na skraju Placu znajdziecie Fontannę Słońca, z umiejscowioną pośrodku nagą rzeźbą Apolla. Autorem dzieła jest Alfred Janniot.
I na koniec mała ciekawostka dla kibiców piłki nożnej. W kamienicy za pomnikiem Apolla możecie odwiedzić sklep nicejskiego klubu OGC Nice.
Plac Garibaldiego
Spacerując po Nicei z pewnością taficie na jeden z dwóch dużych placów, które znajdują się w centrum miasta. Pierwszy z nich, Plac Masséna, opisałem w jednym z wcześniejszych artykułów. Dziś czas na drugi !
Giuseppe Garibaldi to urodzony w 1807 roku w Nicei włoski bohater narodowy. Miał ogromny wpływ w zjednoczenie Włoch, będąc zarazem wrogiem papiestwa i państwa austriackiego.
Plac Garibaldiego jest najstarszym placem w Nicei. Powstawał w latach 1773- 1784. Mieszkańcy i turyści przybywający do stolicy Lazurowego Wybrzeża, często go odwiedzają, ponieważ znajduje się on między Starym Miastem i Portem- dwoma ważnymi miejscami miasta.
Sam Plac ma powierzchnię 11 316 metrów kwadratowych. Na jego środku znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego, który powstał w roku 1891. Pod Placem znajduje się krypta archeologiczna.
Dookoła Placu znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Dojechać tu możecie tramwajem linii T1, który przejeżdża przez Plac. W pobliżu znajduje się również przystanek linii T2.
Będąc na Placu Garibaldiego przyjrzyjcie się dobrze zdobieniom znajdującym się na otaczających go kamenicach. Zauważyliści ? Tak, tak. Są one namalowane, a zastosowana tu technika to tzw. trompe l'oiel, czyli malarstwo iluzjonistyczne.
Cours Saleya
W samym centrum nicejskiego Starego Miasta traficie na deptak o nazwie Cours Saleya. Odbywają się na nim targi, a wieczorem otwierają się tu ogródki okolicznych restauracji.
W każdy poniedziałek Na Cours Saleya stragany zapełniają się antykami i bibelotami. Znajdziecie tu stare książki, obrazy, monety, sztućce i zastawę kuchenną, a także wiele innych oryginalnych przedmiotów. W pozostałe dni kupicie tu świeże owoce, warzywa i kwiaty.
Opisywana okolica była w tekstach starożytnych nazywana Marina. W źródłach możecie również znaleźć termin Palco, co oznacza scenę. Od XX wieku obowiązuje nazwa Cours Saleya.
Jeszcze w 1980 roku stała tu żelbetonowa konstrukcja, a w 1950 roku wycięto rosnące na Cours Saleya platany tworząc parking. Na szczęście to już przeszłość.
Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przesz mieszkańców Nicei, jak i turystów.
Wybór asortymentu dostępnego w czasie "pchlego targu" jest naprawdę zaskakujący.
La Tête Carrée
Jeżeli szukasz nietypowej architektury i dziwnych budynków, to z pewnością La Tête Carrée jest jednym z nich. Dzieło zaprojektowane przez Sachę Sosno, zostało otwarte w 2002 roku. Obecnie mieści biura administracyjne nicejskiej biblioteki.
Sam budynek ma trzydzieści metrów wysokości i czternaście szerokości. Biura biblioteki Louis Nucéra są ulokowane na siedmiu piętrach. Architektura budowli nawiązuje do pomników przedstawiających popiersia znanych osób. W tym przypadku jednak, zamiast głowy umieszczono sześcian.
Przed bibliotekę warto przyjść po zmroku. Nocą włącza się świetlna iluminacja, której kolor jest zmienny.
Klasztor Franciszkanów w Cimiez
Górzysta dzielnica Nicei nosi miano Cimiez. Znajdziecie tu kilka ciekawych miejsc, w tym zabytkowy kompleks klasztorny, należący do Franciszkanów. Na miejsce dotrzecie tramwajem T1, idąc następnie pieszo pod górę, lub dojedziecie autobusem. Jeżeli lubicie piesze wycieczki, możecie wybrać się na spacer z centrum miasta, podziwiając po drodze mijane wille.
Sam klasztor został założony, przez przybyłych do stolicy Lazurowego Wybrzeża, Franciszkanów w XIII wieku. W jego skład wchodzi kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej, muzeum, cmentarz i park.
W kościele znajdują się malowidła włoskiego artysty Louisa Bréa. W prezbiterium umieszczono drewniany, złocony ołtarz.
Zarówno w kościele, jak i w przylegającym do niego muzeum, znajdziecie bogate freski, nawiązujące do działalności nicejskich Franciszkanów.
Znajdujący się przed wejściem, neogotyki ganek, został dobudowany w XIX wieku. Obok klasztoru znajduje się cmentarz, na którym pochowany jest francuski malarz, fowista, Henri Matisse. Jego muzeum leży kilka kroków od zabudowań klasztornych.
W 1993 roku klasztor franciszkański trafił na listę Pomników Historii. Rok później dopisano do niego ogród i cmentarz.
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.