przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

13 września 2022

Muzeum Carnavalet

Muzeum Historii Paryża, czyli Musée Carnavalet jest najstarszym muzeum w mieście. Powstało 25 lutego 1880 roku w hotelu Carnavalet, znajdującym się w samym środku dzielnicy Le Marais. Od samego początku instytucja była rozbudowywana, łącznie z dodaniem nowych budynków. Dziś możecie tu podziwiać ponad 450-letnią historię stolicy Francji.

 

 

Sam budynek jest przykładem architektury renesansowej. Został zbudowany w XVI wieku i jest jedną z najstarszych budowli w dzielnicy Le Marais. W 1866 roku dawny hotel został zakupiony przez miasto, na wyraźny wniosek barona Haussmanna, aby stworzyć tu muzeum Paryża.  

 

 

Od samego początku gromadzono tu zbiory, które były pozostałościami po znanych osobach- zdobycze z wojen napoleońskich, pamiątki po rodzinie królewskiej, zegarek Emila Zoli czy sypialnię i rzeczy osobiste Marcela Prousta. Muzeum nadzoruje również wykopaliska i rozbiórki na terenie Paryża, dokumentując inwestycje zdjęciami.

 

 

Dziś Muzeum gromadzi ponad 650 000 dzieł, pochodzących od czasów prehistorycznych do współczesnych. Znajdziecie tu obrazy, rzeźby, rysunki, ryciny, plakaty, meble, fotografie, przedmioty życia codziennego.

 

 

Adres: 23 rue de Sévigné, 75003 Paryż

Strona internetowa: https://www.carnavalet.paris.fr/ 

Dojazd: linia metra numer 1 do stacji Saint- Paul

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10 do 18

Bilety: kolekcje stałe są bezpłatne. Informacja o kolekcjach czasowych i cenniku ich zwiedzania znajduje się na stronie Muzeum.

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej