Luwr to jeden z symboli Paryża. Niegdyś pałac królewski, dziś chyba najbardziej znane muzeum na świecie. Na powierzchni 60 600 metrów kwadratowych zgromadzono mniej więcej 350 000 dzieł sztuki. Pochodzą one od czasów starożytnych, aż po XIX wiek. Do najbardziej znanych należą: Mona Lisa, Wensu z Milo, Nike z Samotraki i kodeks Hammurabiego.
Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku, pierwotnie zawierając eksponaty, które zarekwirowano z dóbr kościelnych po Rewolucji Francuskiej. W latach 1796- 1801 było zamknięte, ze względu na zły stan budynków. Po zakończeniu kampanii napoleońskiej do Luwru trafiło wiele zarekwirowanych dóbr, a w czasach Drugiego Cesarstwa liczba eksponatów przekroczyła 20 000. Obecnie wystawy są podzielone według poniższych kategorii:
Starożytny Egipt,
Starożytny Bliski Wschód,
Starożytna Grecja,
Starożytny Rzym,
Sztuka Islamu,
Rzeźba,
Malarstwo,
Rzemiosło Artystyczne,
Rysunek i Grafika.
Jeśli będziecie chcieli odwiedzić Muzeum Luwru znajdziecie je między prawym brzegiem Sekwany, ulicą Rivoli, Ogrodami Tuilerie i kościołem Saint Germain l’Auxerrois. Warto pamiętać, że w Paryżu jest wytyczona historyczna oś między Luwrem, Polami Elizejskimi, Łukiem Triumfalnym, a rozciągającą się na peryferiach dzielnicą La Défense.
Luwr składa się z trzech pawilonów. Pawilon Sully nosi nazwę od Maximiliena de Béthune de Sully, francuskiego polityka, hugenota i marszałka Francji. Znajdziecie tu ekspozycję przedstawiającą historię muzeum, pozostałości archeologiczne po średniowiecznym zamku Karola V i przejście do parteru, w którym umieszczona Sztukę Egipską, Sztukę Starożytnego Bliskiego Wschodu, Sztukę Starożytnej Grecji i Rzymu. Ponadto na pierwszym piętrze spotkacie również dzieła Rzemiosła Artystycznego, a na drugim umiejscowiono Malarstwo francuskie od XVII do XIX wieku.
Drugi pawilon - Denon - został nazwany na cześć Dominique Vivant Denona, francuskiego arystokraty, artysty, dyplomaty i archeologa. W przyziemiach pawilonu znajdziecie zbiory egipskie z okresu rzymskiego, sztukę grecką i rzeźbę europejską z XI - XVI wieku. Na parterze przedstawiono rzeźbę europejską z XVII - XIX wieku, kolekcję dzieł etruskich i rzymskich, sztuki Azji, Afryki, Oceanii i obydwu Ameryk. Wyżej, na pierwszym piętrze znajduje się Galeria Apollina, obok której leży klatka schodowa z Nike z Samotraki. W pozostałych miejscach znajdziecie dzieła sztuki malarskiej - włoskiej, hiszpańskiej i francuskiej.
Ostatni, trzeci, pawilon nawiązuje swoją nazwą do postaci Armanda Jean’a Richelieu - kardynała i pierwszego premiera Francji. W przyziemiu i na pierwszym piętrze mieści kolekcję rzeźby francuskiej. We wschodnich pomieszczeniach ulokowano Sztukę Starożytnego Bliskiego Wschodu. Na pierwszym piętrze znajdziecie Dział Rzemiosła Artystycznego, a na drugim Dział Malarstwa.
Warto pamiętać, że główne wejście do Luwru znajduje się w przeszklonej piramidzie, która została wybudowana na placu przed Muzeum. Jej pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand, a projektem zajął się amerykański architekt Ieoh Ming. Budowla została ukończona 1989 roku i od początku podzieliła Paryżan. Niektórzy znaleźli w niej symbol nowoczesnej architektury XX wieku, inni stwierdzili, że piramida szpeci panoramę. Wchodząc do piramidy udacie się do podziemnego hallu, z którego trzy korytarze prowadzą do poszczególnych skrzydeł Luwru.
Adres: Rue de Rivoli, 75001, Paryż
Strona internetowa: https://www.louvre.fr/
Dojazd: metrem linii 1 i 7 do stacji PALAIS- ROYAL/MUSÉE DU LOUVRE lub linią 14 do stacji PYRAMIDES
Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godzinach 9 - 18. We wtorki nieczynne. Luwr jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Bilety: https://www.louvre.fr/visiter/horaires-tarifs
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.