Luwr to jeden z symboli Paryża. Niegdyś pałac królewski, dziś chyba najbardziej znane muzeum na świecie. Na powierzchni 60 600 metrów kwadratowych zgromadzono mniej więcej 350 000 dzieł sztuki, z których na co dzień pokazywanych jest około 10 procent. Pochodzą one od czasów starożytnych, aż po XIX wiek. Do najbardziej znanych należą: Mona Lisa, Wensu z Milo, Nike z Samotraki i kodeks Hammurabiego.
Muzeum zostało otwarte 10 sierpnia 1793 roku, pierwotnie zawierając eksponaty, które zarekwirowano z dóbr kościelnych po Rewolucji Francuskiej. W latach 1796- 1801 było zamknięte, ze względu na zły stan budynków. Po zakończeniu kampanii napoleońskiej do Luwru trafiło wiele zarekwirowanych dóbr, a w czasach Drugiego Cesarstwa liczba eksponatów przekroczyła 20 000. Obecnie wystawy są podzielone według poniższych kategorii:
Starożytny Egipt,
Starożytny Bliski Wschód,
Starożytna Grecja,
Starożytny Rzym,
Sztuka Islamu,
Rzeźba,
Malarstwo,
Rzemiosło Artystyczne,
Rysunek i Grafika.
Jeśli będziecie chcieli odwiedzić Muzeum Luwru znajdziecie je między prawym brzegiem Sekwany, ulicą Rivoli, Ogrodami Tuilerie i kościołem Saint Germain l’Auxerrois. Warto pamiętać, że w Paryżu jest wytyczona historyczna oś między Luwrem, Polami Elizejskimi, Łukiem Triumfalnym, a rozciągającą się na peryferiach podparyską dzielnicą La Défense.
Luwr składa się z trzech pawilonów. Pawilon Sully nosi nazwę od Maximiliena de Béthune de Sully, francuskiego polityka, hugenota i marszałka Francji. Znajdziecie tu ekspozycję przedstawiającą historię muzeum, pozostałości archeologiczne po średniowiecznym zamku Karola V i przejście do parteru, w którym umieszczona Sztukę Egipską, Sztukę Starożytnego Bliskiego Wschodu, Sztukę Starożytnej Grecji i Rzymu. Ponadto na pierwszym piętrze spotkacie również dzieła Rzemiosła Artystycznego, a na drugim umiejscowiono malarstwo francuskie od XVII do XIX wieku.
Drugi pawilon - Denon - został nazwany na cześć Dominique Vivant Denona, francuskiego arystokraty, artysty, dyplomaty i archeologa. W przyziemiach pawilonu znajdziecie zbiory egipskie z okresu rzymskiego, sztukę grecką i rzeźbę europejską z XI - XVI wieku. Na parterze przedstawiono rzeźbę europejską z XVII - XIX wieku, kolekcję dzieł etruskich i rzymskich, sztuki Azji, Afryki, Oceanii i obydwu Ameryk. Wyżej, na pierwszym piętrze znajduje się Galeria Apollina, obok której leży klatka schodowa z Nike z Samotraki. W pozostałych miejscach znajdziecie dzieła sztuki malarskiej - włoskiej, hiszpańskiej i francuskiej.
Ostatni, trzeci, pawilon nawiązuje swoją nazwą do postaci Armanda Jean’a Richelieu - kardynała i pierwszego premiera Francji. W przyziemiu i na pierwszym piętrze mieści kolekcję rzeźby francuskiej. We wschodnich pomieszczeniach ulokowano Sztukę Starożytnego Bliskiego Wschodu. Na pierwszym piętrze znajdziecie Dział Rzemiosła Artystycznego, a na drugim Dział Malarstwa.
Warto pamiętać, że główne wejście do Luwru znajduje się w przeszklonej piramidzie, która została wybudowana na placu przed Muzeum. Jej pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand, a projektem zajął się amerykański architekt Ieoh Ming Pei. Budowla została ukończona 1989 roku i od początku podzieliła Paryżan. Niektórzy znaleźli w niej symbol nowoczesnej architektury XX wieku, inni stwierdzili, że piramida szpeci panoramę. Wchodząc do piramidy udacie się do podziemnego hallu, z którego trzy korytarze prowadzą do poszczególnych skrzydeł Luwru.
Adres: Rue de Rivoli, 75001, Paryż
Strona internetowa: https://www.louvre.fr/
Dojazd: metrem linii 1 i 7 do stacji PALAIS- ROYAL/MUSÉE DU LOUVRE lub linią 14 do stacji PYRAMIDES
Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godzinach 9 - 18. We wtorki nieczynne. Luwr jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Bilety: https://www.louvre.fr/visiter/horaires-tarifs
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.