przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Dzielnice Paryż
12 czerwca 2022

Laon

Laon to malownicze miasto we Francji, położone w regionie Hauts-de-France, dawniej należącym do historycznej Pikardii. Jest to jedno z najstarszych miast Francji, którego historia sięga czasów rzymskich. Dzięki swojemu położeniu na wzgórzu, Laon zachwyca panoramicznymi widokami oraz unikalną architekturą, będąc jednocześnie jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w kraju.

 

Początki Laon sięgają czasów starożytnych, kiedy to pełniło funkcję ważnego ośrodka handlowego i strategicznego. W średniowieczu miasto stało się istotnym centrum religijnym i politycznym, czego dowodem jest imponująca Katedra Notre-Dame w Laon, zbudowana w XII wieku. Katedra ta, będąca jednym z najlepszych przykładów wczesnego gotyku, wyróżnia się smukłymi wieżami oraz unikalnymi dekoracjami, w tym słynnymi rzeźbami wołów, które według legendy pomagały w jej budowie.

 

 

KATEDRA NOTRE- DAME

Remigius z Reims założył pod koniec V wieku diecezję w Laon. Wkrótce miasto stało się jednym z głównych ośrodków Cesarstwa Franków. Wcześniejsza świątynia, pochodząca z X lub XI wieku została podpalona. Mieszkańcy szybko jednak postanowili wznieść nową katedrę. Jej budowa ruszyła w 1150 roku, a zakończyła się w 1230. Obecna katedra jest przykładem stylu gotyckiego. 

 

 

Po zakończeniu Rewolucji Francuskiej Laon straciło status biskupstwa. Budynek pełnił wtedy rolę kościoła podległego diecezji Soissons. XIX wiek przyniósł przebudowę katedry. Odbudowano fundamenty wieży. Zmianie uległo wiele rzeźb znajdujących się na zachodniej fasadzie.

 

 

W czasie wojen światowych świątyni udało się uniknąć zniszczeń.

Obecnie katedrę warto zwiedzić, aby zobaczyć jej charakterystyczne wieże i witraże pochodzące z XIII wieku. Przedstawiają one wydarzenia z życia Maryi z czasów dzieciństwa Jezusa. Witraż centralny przedstawia życie Jezusa od momentu wjazdu do Jerozolimy do wniebowstąpienia. Ozdobna rozeta jest poświęcona Maryi. Przedstawia również dwanaście wizerunków apostołów. 

 

 

Katedra jest otwarta codziennie w godzinach od 9 do 19. Zwiedzanie jest bezpłatne.

 

 

MUZEUM SZTUKI I ARCHEOLOGII

Muzeum powstało w 1861 roku w budynku po dawnym hotelu Madame Milon de Martigny, który znajdował się naprzeciwko ratusza. Wraz ze zwiększającą się kolekcją zbiorów instytucję przeniesiono w 1891 roku do dawnej siedziby templariuszy, gdzie w ogrodzie znajduje się ich kaplica grobowa.

Podczas zwiedzania Muzeum możecie zobaczyć:

- kolekcję przedstawiającą archeologię starożytną;

- przedmioty archeologii regionalnej;

- Salę Sztuk Pięknych.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli: w kwietniu i maju w godzinach 13-17, od czerwca do października w godzinach 10:30- 17:30, od listopada do marca w godzinach 13- 17- od wtorku do soboty.

 

PORTE DE SOISSON I KRZYWA WIEŻA

Obydwa zabytki znajdują się na południowym zachodzie miasta. Zostały wybudowane na początku XIII wieku i tworzyły system obronny Laon.

 

 

BATTERIE MARLOT

Fort, położony na południe do centrum miasta, został zbudowany w 1878 roku w celu ustanowienia łączności z innymi fortami w regionie. Dzięki zastosowaniu telegrafu optycznego, połączonego z lampą naftową i zestawem luster, można było przekazywać wiadomości na dalsze odległości.

 

 

OPACTWO ŚWIĘTEGO MARCINA

Opactwo zostało założone w 1124 roku przez zakon Norbertanów. Został on rozwiązany podczas rewolucji francuskiej, a w 1810 roku budynki klasztorne zostały przekształcone w szpital.

 

 

PORTE D'ARDON

Pochodząca z XIV wieku brama stanowi do dziś jedno z wejść w murach obronnych Laon. 

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej