przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Polski przewodnik po Francji
15 czerwca 2025

Kościół św. Magdaleny

Inicjatywa budowy nowego kościoła na miejscu wcześniejszej świątyni sięga 1764 roku, kiedy to król Ludwik XV położył kamień węgielny pod nową budowlę. Pierwotny projekt autorstwa Pierre'a Contanta d'Ivry zakładał konstrukcję na planie krzyża łacińskiego. Po jego śmierci w 1777 roku, projekt przejął Guillaume-Martin Couture, który zmienił koncepcję na plan krzyża greckiego z centralną kopułą i kolumnami korynckimi przy wejściu.

 

 

Wybuch Rewolucji Francuskiej w 1789 roku przerwał prace budowlane. W tym okresie pojawiły się różne pomysły na wykorzystanie niedokończonej budowli, w tym jako biblioteki, opery czy siedziby Konwentu Narodowego. W 1806 roku Napoleon Bonaparte zdecydował o przekształceniu budowli w świątynię ku chwale armii francuskiej, co wiązało się z kolejną zmianą projektu i rozpoczęciem budowy od nowa.

Po upadku Napoleona i restauracji monarchii w 1814 roku, budynek został ponownie przeznaczony na kościół katolicki. Prace budowlane zakończono w 1842 roku, a konsekracja świątyni miała miejsce 9 października 1845 roku.

 

 

Kościół La Madeleine wyróżnia się monumentalną fasadą przypominającą antyczną świątynię grecką. Budowla otoczona jest 52 kolumnami korynckimi, każda o wysokości 20 metrów. Taki układ nawiązuje do klasycznych świątyń, takich jak Maison Carrée w Nîmes czy Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach.

Wnętrze kościoła zaprojektowane przez Jacquesa-Marie Huvé inspirowane było rzymskimi termami, szczególnie frigidarium term Karakalli. Składa się z jednej nawy podzielonej na trzy przęsła, każde zwieńczone kopułą z oculusem. Ściany i sklepienia pokryte są polichromią i złoceniami, a całość utrzymana jest w stylu neoklasycystycznym.

 

 

Wśród licznych dzieł sztuki znajdujących się w kościele warto wymienić:

  • Fresk "Historia chrześcijaństwa" autorstwa Julesa-Claude'a Zieglera, przedstawiający kluczowe momenty w historii chrześcijaństwa, z naciskiem na Francję. W centrum kompozycji znajduje się Chrystus z Apostołami i Marią Magdaleną, a poniżej Napoleon Bonaparte i papież Pius VII podpisujący konkordat z 1801 roku.

  • Mozaika Charlesa Lameire’a z lat 1888–1893, przedstawiająca zmartwychwstałego Chrystusa, Marię Magdalenę, Martę i Łazarza otoczonych przez Apostołów i świętych związanych z Francją.

  • Rzeźba Marii Magdaleny w ekstazie autorstwa Charlesa Marochettiego, która wieńczy ołtarz główny. Przedstawia patronkę świątyni w chwili uniesienia duchowego, zgodnie z legendą o jej śmierci i wniebowstąpieniu.

 

 

Kościół La Madeleine posiada słynne organy zbudowane przez Aristide'a Cavaillé-Colla w 1845 roku. Instrument ten, uznawany za jeden z najważniejszych w Paryżu, przyciągał wybitnych muzyków. Wśród organistów kościoła byli m.in.:

  • Camille Saint-Saëns (1858–1877)

  • Gabriel Fauré (1896–1905)

 

 

Kościół stał się również miejscem ważnych wydarzeń muzycznych, takich jak:

  • Pogrzeb Fryderyka Chopina w 1849 roku, podczas którego wykonano Requiem Mozarta. Ze względu na zakaz występów kobiet w chórze, śpiewaczki zostały ukryte za czarną kotarą.

  • Pogrzeby znanych artystów, w tym Jacquesa Offenbacha, Charlesa Gounoda, Camille'a Saint-Saënsa, Coco Chanel, Joséphine Baker, Charlesa Treneta, Dalidy i Johnny'ego Hallydaya.

 

 

W latach 2020–2024 przeprowadzono gruntowną renowację elewacji kościoła, inwestując około 10 milionów euro. Wymieniono ponad 150 metrów sześciennych kamienia i setki metrów kwadratowych nawierzchni. W lipcu 2024 roku, w związku z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, kościół La Madeleine został oficjalnie ogłoszony "kościołem olimpijskim". Uroczysta Msza św. inaugurująca tę funkcję odbyła się 19 lipca 2024 roku, z udziałem arcybiskupa Paryża Laurenta Ulricha oraz licznych przedstawicieli władz i społeczności międzynarodowej.

 

 

Kościół La Madeleine jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także ważnym punktem turystycznym. Jego monumentalna architektura, bogate wnętrze i znaczenie historyczne przyciągają licznych turystów z całego świata.

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej