przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

17 sierpnia 2022

Katedra Notre- Dame

Według legendy, pierwszy biskup Paryża, a zarazem męczennik, po ścięciu jego głowy, przebiegł ze Wzgórza Montmartre do miejsca, w którym w XII wieku wybudowano katedrę Saint- Denis. Dwunastowieczny biskup Paryża - Maurice de Sully - był tak zachwycony tą budowlą, że postanowił wznieść podobną w samym centrum stolicy Francji. Miała ona być poświęcona Matce Bożej. Inwestycja wymagała jednak przeobrażenia miejsca, w którym miała stanąć. Na jej potrzeby trzeba było wyburzyć inne budynki, w tym dwa kościoły.

 

 

Budowa katedry trwała prawie dwieście lat. Rozpoczęto ją w 1163 roku, a zakończono w 1345. Z początku problemem były małe okna, a co za tym idzie słabe oświetlenie katedry. Sytuacja została jednak rozwiązana przez zastosowanie sklepień żebrowych, które były charakterystyczne dla stylu gotyckiego.

 

 

W katedrze znajduje się pięć naw. Cały budynek ma 130 metrów długości i 35 wysokości, w najwyższym punkcie sklepienia.

 

 

Fasada zawiera rozetę o średnicy 9,6 metra. Jej centrum stanowi wizerunek Marii z Dzieciątkiem, których otaczają anioły na galerii królów. Sama galeria została zrekonstruowana przez francuskiego architekta - Eugène’a Viollet-le-Duc’a - w XIX wieku. Pierwotne wizerunki zostały zniszczone podczas Rewolucji Francuskiej - wizerunki dwudziestu ośmiu starotestamentowych królów Izraela zostały pomylone z wizerunkami królów Francji. Ścięte głowy udało się odnaleźć w 1977 roku. Obecnie znajdują się one w Musée de Cluny.

 

 

Innym charakterystycznym elementem katedry Notre- Dame są znajdujące się na niej chimery. Są to pół- zwierzęta, pół- ludzie oraz fantastyczne ptaki, które mają przerażać swoim wyglądem. Zostały one zaprojektowane przez Viollet-le-Duc’a w XIX wieku i odnosiły się do rycin z książki Victora Hugo - Notre Dame de Paris z 1844 roku. Poza chimerami na katedrze dostrzeżecie typowe rzygacze, które odprowadzając wodę z dala od murów katedry i są charakterystyczne dla gotyckiej architektury.

 

 

Warto również pamiętać o organach katedry, które składają się z 7374 piszczałek, 111 głosów rozłożonych na 5 manuałów oraz elektryczną trakturę gry i rejestratorów komputerowych.

 

 

Jeśli zainteresujecie się katedralnymi dzwonami, sięgniecie aż do XII wieku. Warto także wiedzieć, że przed wybuchem Rewolucji Francuskiej w świątyni znajdowało się ich aż dwadzieścia - osiem na wieży północnej, dwa duże na wieży południowej, siedem w krzyżującej się wieży i trzy na transepcie. Te ostatnie służyły jako dzwony zegarowe. W 1856 roku na wieży północnej zawieszono cztery nowe dzwony.

 

 

Od 2013 roku na dwóch zachodnich wieżach wisi dziesięć dzwonów, zaś najważniejszym jest dzwon Emmanuel.

 

 

W skarbcu świątyni znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Stanowił on część polskiego skarbca koronnego i był obecny przy koronacji polskich królów od czasu Władysława Jagiełły. Niestety został on bezprawnie wywieziony po abdykacji króla Jana II Kazimierza. W katedrze znajduje się również Kaplica Polska z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwiami św. Jana Pawła II.

 

 

Jak powszechnie wiadomo, 15 kwietnia 2019 roku, około godziny 18:20 w katedrze Notre- Dame wybuchł pożar. Spowodował on ogromne zniszczenia, a katedrze groziło nawet zawalenie. Ostatecznie osunął się dach oraz część sklepień oraz iglica.

 

 

Adres: 6 Parvis Notre- Dame - Pl. Jean Paul II, 75004 Paryż

Strona internetowa: https://www.notredamedeparis.fr/

Dojazd: metro linia numer 4 do stacji Cité

Godziny otwarcia: nieczynna

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej