przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

12 września 2022

Kanał Saint- Martin

Kanał Świętego Marcina (fr. Canal Saint-Martin) to jedno z najbardziej romantycznych i malowniczych miejsc w Paryżu, które łączy w sobie historię, funkcjonalność i niepowtarzalny klimat. Znajduje się we wschodniej części miasta, przecinając 10. i 11. dzielnicę, i stanowi popularne miejsce spacerów zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

 

 

Kanał został zbudowany na polecenie Napoleona I i oddany do użytku w 1825 roku. Głównym celem jego powstania było dostarczenie czystej wody pitnej do szybko rozwijającego się miasta, a także ułatwienie transportu towarów – zwłaszcza zboża, wina i materiałów budowlanych. Połączenie kanału z Sekwaną oraz z innymi kanałami, takimi jak Kanał de l’Ourcq i Kanał Saint-Denis, stworzyło ważny węzeł wodny w regionie.

Kanał ma długość około 4,5 kilometra, z czego około 2 kilometry biegną pod ziemią – między Place de la République a Place de la Bastille. Charakteryzuje się licznymi śluzami, żeliwnymi mostkami i brukowanymi nabrzeżami, które nadają mu wyjątkowego uroku. Spacer wzdłuż kanału to podróż w czasie – można tu poczuć klimat dawnego Paryża.

W okolicy znajduje się wiele kawiarni, bistro i butików, które przyciągają artystyczną bohemę i młodych paryżan. W cieplejsze dni kanał tętni życiem – ludzie piknikują nad wodą, jeżdżą na rowerach, grają w bule lub po prostu relaksują się przy butelce wina.

 

 

Kanał Świętego Marcina często pojawia się w literaturze, filmach i sztuce. Jednym z najsłynniejszych momentów filmowych z jego udziałem jest scena z filmu Amelia (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain), w której tytułowa bohaterka rzuca kamyki do wody z mostku nad kanałem.

W ostatnich dekadach kanał przeszedł liczne prace konserwatorskie. Co kilkanaście lat opróżniany jest z wody, by usunąć nagromadzone osady i śmieci – wydarzenie to przyciąga wielu ciekawskich i fotografów. Dziś kanał jest nie tylko zabytkiem inżynierii wodnej, ale również ważnym elementem ekologicznego systemu miasta.

 

 

Ciekawostki o Kanale Świętego Marcina:

  • Podziemny odcinek kanału- między Place de la République a Port de l’Arsenal kanał biegnie pod ziemią – przepływa pod sklepionym tunelem o długości ok. 2 km. Nad nim znajdują się ulice, które nie zdradzają obecności kanału pod spodem. Można jednak wybrać się na rejs łodzią i przeżyć wyjątkową podróż w ciemności.

  • Kanał pełen skarbów (i śmieci)- co około 10-15 lat kanał jest opróżniany z wody, by przeprowadzić jego oczyszczenie. W 2016 roku podczas tej operacji wyciągnięto z dna m.in. rowery, skutery, wózki sklepowe, znaki drogowe, ale też sejf i... broń. To pokazuje, jak bardzo kanał wpisuje się w życie miasta – z całym jego chaosem.

  • Inspiracja dla artystów- kanał był ulubionym miejscem wielu artystów, poetów i malarzy. Édith Piaf występowała nieopodal niego, a współcześnie kanał często pojawia się w wideoklipach i sesjach zdjęciowych ze względu na swój nostalgiczny klimat.

  • Kanał jako plan filmowy- oprócz Amelii, kanał pojawił się także w filmach takich jak Hotel du Nord (1938) czy Paris, je t'aime (2006). Jego mostki i śluzy stały się niemal ikonicznym tłem dla paryskich historii miłosnych.

  • Mosty obrotowe i zwodzone- kanał przecina kilkanaście mostów, z których część jest obrotowa lub zwodzona. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla ruchu wodnego, ale też widowisko – szczególnie dla turystów oglądających, jak mosty powoli obracają się, by przepuścić łódź.

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej