Conciergerie to dawny pałac królewski. Współcześnie jest jedną z części Pałacu Sprawiedliwości.
Początki pałacu królewskiego na najstarszym zakątku Paryża, wyspie île de la Cité, sięgają czasów Merowingów. W kolejnych wiekach regularnie go rozbudowywano. Ludwik Święty dobudował kaplicę Sainte- Chapelle oraz Wielką Salę, w której organizowano bankiety królewskie. Filip IV zarządził budowę dwuwieżowej elewacji od strony Pont au Change.
W 1358 roku rodzina królewska postanowiła przenieść swoją siedzibę do Luwru. Conciergerie stała się wtedy miejscem urzędowania kanclerza i Zgromadzenia Notabli. Ostatecznie zamieszkał tam concierge, czyli strażnik dworu królewskiego. W ten sposób pałac stał się więzieniem, a od 1391 było to więzienie ogólne, bez podziału na przestępców kryminalnych i politycznych.
Sytuacja skazanych była uzależniona od ich sytuacji finansowej. Czym bardziej bogaci, tym zajmowali lepsze cele.
Z czasów średniowiecznych zachowały się dziś trzy wieże: Srebrna, w której niegdyś przechowywano skarby, Wieża Cezara i Wieża Tortur.
Conciergerie najgorszą sławą okryło się w czasach Rewolucji Francuskiej. Mówiono o nim wtedy, że jest to “przedpokój gilotyny”. Od drugiego kwietnia 1793 roku do trzydziestego pierwszego maja 1795 roku w Wielkiej Sali urzędował Trybunał Rewolucyjny. Był to organ sądowy powołany przez Konwent Narodowy, główny instrument terroru jakobińskiego. Od jego wyroków nie można było się odwołać. Były one wykonywane od razu, w przeciągu 1-3 dni.
W tym czasie piętra budynków były przeznaczone na przetrzymywanie więźniów. Łącznie przez więzienie przeszło około 1200 osób, w tym królowa Maria Antonina, Danton i Robespierre.
Conciergerie pozostało więzieniem do końca XIX wieku. Przebywali w nim skazani na śmierć lub długoletni pobyt w zamknięciu. Zmianę przyniósł rok 1914, kiedy postanowiono utworzyć tu muzeum. Będąc w Conciergerie koniecznie zobaczcie Wieżę Zegarową, na której umieszczono polskiego Orła Białego i litewską Pogoń obok lilii Burbonów, Salę Straży Królewskiej, rekonstrukcję celi Marii Antoniny i celi dla ważnych więźniów, kaplicę więzienną, celę Robespierra i ekspozycję na temat Rewolucji Francuskiej, w której znajdziecie listę wszystkich osób zgilotynowanych w Paryżu w latach 1792 - 1794.
Adres: 2 boulevard de Palais, 75001
Strona internetowa: http://www.paris-conciergerie.fr/
Dojazd: linią metra numer 4 do stacji Cité
Godziny otwarcia: od 9:30 do 18
Bilety: 11,5 euro
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.