przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Dzielnice Paryż
05 czerwca 2022

Chantilly

Chantilly to urokliwe miasto położone zaledwie 40 kilometrów na północ od Paryża, w regionie Hauts-de-France. Słynie z imponującego zamku, bogatej historii, tradycji jeździeckich oraz kulinarnego dziedzictwa. Dzięki bliskości stolicy Francji oraz licznych atrakcji, Chantilly przyciąga turystów z całego świata, oferując niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom historii, sztuki, jak i gastronomii.

 

Początki Chantilly sięgają średniowiecza, kiedy to na miejscu obecnego zamku istniała warownia obronna. W XVI wieku rozpoczęto budowę renesansowego zamku na fundamentach tej fortecy. Jednak to w XVII wieku, za sprawą księcia Ludwika II Burbona, znanego jako Wielki Kondeusz, Chantilly zyskało na znaczeniu. Książę uczynił z zamku centrum życia kulturalnego i politycznego, goszcząc tam wybitnych artystów i myślicieli epoki.

Podczas Rewolucji Francuskiej zamek został zniszczony, ale w XIX wieku książę Aumale, syn króla Ludwika Filipa I, odbudował go, tworząc w nim muzeum sztuki i biblioteki. Dzięki jego staraniom, zamek stał się skarbnicą dzieł sztuki i literatury, zachowaną do dziś.

 

 

CHÂTEAU DE CHANTILLY

Zamek w Chantilly to prawdziwa perła architektury, otoczona fosą i malowniczymi ogrodami. Składa się z dwóch głównych części: Małego Zamku (Petit Château) z XVI wieku oraz Dużego Zamku (Grand Château), odbudowanego w XIX wieku.​

Wnętrza zamku kryją imponującą kolekcję dzieł sztuki, znaną jako Muzeum Condé. Zawiera ono ponad 800 obrazów mistrzów takich jak Rafael, Botticelli, Delacroix czy Watteau. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się "Trzy Gracje" Rafaela oraz "Madonna z Dzieciątkiem" Botticellego. Co ciekawe, obrazy w Muzeum Condé prezentowane są w oryginalnych ramach i układzie, zgodnie z życzeniem księcia Aumale, co nadaje ekspozycji unikatowy charakter.​

Biblioteka zamkowa to kolejny skarb Chantilly. Zawiera około 50 000 dzieł, w tym 1 500 rękopisów. Najbardziej znanym z nich jest "Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" – iluminowany modlitewnik z XV wieku, uznawany za jedno z najpiękniejszych dzieł średniowiecznej sztuki książkowej.

 

 

Oryginalna budowla została zniszczona podczas Rewolucji Francuskiej. Częściowa odbudowa została zrealizowana przez Ludwika Henryka II, a całkowita przebudowa miała miejsce w latach 1875- 1882. Nowy zamek został przekazany w 1889 roku Institut de France.

 

 

W 1998 i 2002 zabytek trafił na listę World Monuments Fund, która przedstawia najbardziej zagrożone budowle na świecie. Zwrócono uwagę na przenikanie wody i wysoką wilgotność, które wpływały na niepewny stan całej posiadłości. Renowacja zakończyła się w 2008 roku.

 

 

Obecnie możecie zwiedzać Zespół Pałacowy, składający się z Małego i Dużego Zamku. Całość jest otoczona fosą. W środku znajdziecie bogatą kolekcję malarstwa i ogromną bibliotekę. 

 

 

Ogrody otaczające zamek zajmują powierzchnię 115 hektarów i stanowią doskonały przykład francuskiej sztuki ogrodowej. Zaprojektowane przez André Le Nôtre, twórcę ogrodów w Wersalu, łączą w sobie różne style: klasyczny ogród francuski z geometrycznymi alejami i parterami kwiatowymi, romantyczny ogród angielski oraz egzotyczny ogród anglo-chiński.

Wśród atrakcji ogrodów warto wymienić tarasy wodne z fontannami, Wyspę Miłości, Wielki Kanał oraz malownicze mostki i pawilony. To właśnie tutaj powstała Hameau de Chantilly – urokliwa wioska, która zainspirowała Marię Antoninę do stworzenia podobnej osady w Wersalu.

 

 

MUZEUM KONI

Od 2013 roku w Muzeum Koni znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki i sprzętu jeździeckiego, która jest eksponowana w piętnastu salach.  Całość odnosi się do historii Wielkich Stajni, zbudowanych w latach 1719- 1735. Mogły one pomieścić 240 koni. 

 

 

HIPODROM 

Chantilly od wieków jest związane z końmi i sportami jeździeckimi. Już w XVIII wieku powstały tu Wielkie Stajnie (Grandes Écuries), uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Obecnie mieszczą one Muzeum Konia (Musée du Cheval), które prezentuje historię relacji człowieka z koniem, a także organizuje pokazy jeździeckie.​

Miasto słynie również z hipodromu, na którym od 1846 roku odbywają się prestiżowe wyścigi konne. Najbardziej znane z nich to Prix du Jockey Club oraz Prix de Diane, przyciągające miłośników wyścigów z całego świata.​

 

 

OGRÓD KSIĄŻĄT 

Przy 17 rue de la Faisanderie znajduje się ogród, w którym prezentowanych jest wiele roślin, w tym roślin uprawnych oraz małych zwierząt.

https://www.potagerdesprinces.com/

 

 

PAVILLON DE MANSE

Pavillon de Manse jest również nazywany Moulin des Princes znajduje się we władaniu Institut de France. Znajdziecie tu fascynujące maszyny, które przedstawiają historię technik hydraulicznych. W XVIII wieku budynek dostarczał wody do Grandes Eaux w ogrodzie Château de Chantilly.  Znajdziecie tu takie pomieszczenia i urządzenia, jak:

  • przepompownia - zaopatruje miasto w wodę pitną;
  • pralnie księcia Aumale - w 1885 roku, książę Aumale, ostatni mieszkaniec Château de Chantilly, kazał wybudować zmechanizowaną pralnię. Działała ona na rzecz mieszkańców do końca lat 70. XX wieku;
  • suszarnia - pokój służący do wieszania prania w przypadku złej pogody.

 

http://pavillondemanse.com/

 

 

Chantilly jest nieodłącznie kojarzone z kremem Chantilly – delikatną, słodzoną bitą śmietaną, która zdobyła uznanie na całym świecie. Legenda głosi, że została ona stworzona w XVII wieku przez François Vatela, nadwornego kucharza księcia de Condé, podczas wielkiej uczty w zamku. Dziś krem Chantilly jest symbolem francuskiej elegancji kulinarnej i stanowi doskonały dodatek do deserów.

W okolicach zamku znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można skosztować lokalnych specjałów. Szczególnie polecane są La Capitainerie, mieszcząca się w dawnych stajniach zamku, oraz Le Hameau, urokliwa kawiarnia w sercu zamkowego ogrodu, serwująca autentyczny krem Chantilly.

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej