Miejscowość Beauvais leży na północ od Paryża. Nie do końca słusznie, jest kojarzona przez polskich turystów przede wszystkim z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Napisałem, że "nie do końca słusznie", ponieważ tak naprawdę port lotniczy znajduje się w położonej obok Beauvais wiosce - Tillé. Na pewno do Beauvais warto przyjechać będąc w Pikardii. Znajduje się tu wspaniała katedra pod wezwaniem świętego Piotra, małe i urokliwe centrum, a także MUDO- Musée de l'Oise.
KATEDRA ŚWIĘTEGO PIOTRA
W miejscu obecnej katedry w Beauvais stał X-wieczny kościół karoliński. Uległ on jednak zniszczeniu w czasie pożaru w 1225 roku. Ówczesny biskup miasta, Milon de Nanteuil, patrzył z lekką zazdrością na powstającą katedrę w Amiens. Finalnie postanowił, że kościół nie zostanie odbudowany, a w jego miejscu zaplanował wybudowanie katedry podobnej, do tej, która była budowana w stolicy Pikardii.
Inwestycję rozpoczęto od wzniesienia prezbiterium. Jednak słabe nakłady finansowe i niska jakość materiałów sprawiły, że w 1227 roku budowla się zawaliła. Prace wznowiono w 1284, ale skutek był ten sam, co za pierwszym razem. Gdy robotnicy wrócili na plac budowy, udało się ukończyć prezbiterium i pierwsze przęsło głównej nawy. Następnie wybuchła wojna stuletnia między Anglią i Francją, a roboty ustały.
W 1500 roku wznowiono budowę. W połowie XVI wieku ukończono transept. Na południowej fasadzie utworzono rozetę z boskim wizerunkiem. Od tego czasu, portal znajdujący się pod nią, pełnił funkcję wejścia głównego.
1558 roku to czas rozpoczęcia prac przy budowie iglicy i wieży. Ta druga miała ostatecznie wysokość 149 metrów - była to najwyższa wieża kościelna na świecie. Ukończono ją w 1569 roku.
Niedługo potem okazało się, że budynek jest mocno niestabilny. Świątynię próbowano wzmocnić, ale efekt był mizerny. Finalnie doszło do katastrofy budowlanej, kiedy w święto Wniebowstąpienia, w 1573 roku, runęła wieża. Zniszczeniu uległ też dach prezbiterium.
W 1605 roku wybudowano ścianę, która zamykała niedokończone przęsło nawy. Zabrakło finansów na dalszą budowę, a katedra stała się dziełem niedokończonym.
Mimo tego, że II wojna światowa nie oszczędziła Beauvais, to jednak sama katedra przetrwała.
Zwiedzając świątynię, na pewno zauważycie drewniane i stalowe podpory, które obecnie chronią ją przed zawaleniem. Warto wiedzieć, że budynek został wpisany na listę World Monuments Watch, sporządzoną przez prywatną agencję zajmującą się ochroną najbardziej zagrożonymi obiektami na świecie.
\
Podczas pobytu w katedrze koniecznie zobaczcie zegar astronomiczny pochodzący z 1866 roku.
MUDO- MUSÉE DE L'OISE
MUDO- Musée de l'Oise to dawny pałac biskupi, który został wybudowany w XII wieku. Następnie zabudowania uzupełniono, w XIV wieku, o mur obronny z dwoma basztami. Dwa wieki później, ówczesny biskup Louis Villiers de l'Isle Adam, przebudował posiadłość w duchu renesansowym. Obecnie fasadę zdobi wieża zegarowa, na której zawisły trzy dzwony. Jeden z nich pochodzi z 1506 roku.
Po Rewolucji Francuskiej pałac pełnił kilka funkcji. W 1800 roku znajdowała się tu prefektura, w 1822 znowu stał się siedzibą biskupów, a w 1846 utworzono w nim gmach sądu.
Prefekt Jacques Cambry jako pierwszym wpadł na pomysł, aby w dawnym pałacu biskupim utworzyć miejsce, w którym by prezentowano skarby departamentu, przede wszystkim bogato zdobione arrasy, ceramikę i antyki. W 1841 utworzono w budynku muzeum. W 1939 roku najcenniejsze okazy schowano, jednak na skutek bombardowania miasta w 1940 roku, duża część dzieł uległa zniszczeniu.
W 1960 roku zbiory przeniesiono na strych budynku. W tym czasie znajdował się w nim sąd. Po jego przeniesieniu postanowiono na powrót przywrócić funkcję muzealną pałacu, co udało się uzyskać w 1981 roku. Duże zainteresowanie zwiedzających i słaba jakość budynku sprawiły, że muzeum trzeba było zamknąć w 2013 roku. Rozpoczęto wtedy remont. Po dwóch latach udało się go zakończyć i instytucję otwarto na nowo.
Obecnie muzeum jest otwarte codziennie za wyjątkiem wtorków i wybranych świąt w godzinach od 10 do 13 i od 14 do 18. W czasie przerwy, od 13 do 14, można zwiedzać ogrody. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie:
JEANNE HACHETTE
Jeanne Hachette to bohaterka narodowa Francji, która nie dopuściła do zajęcia Beauvais przez wojska Karola Zuchwałego, księcia Burgundii, w 1472 roku. W uznaniu jej bohaterstwa, 6 lipca 1851 roku, odsłonięto w mieście jej posąg.
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.