przewodnik po Francji Instagram Tomasz spytek

POLSKI PRZEWODNIK PO PARYŻU

Polski przewodnik po Francji
25 maja 2022

Arras

Będąc w Pikardii udajcie się do miasta Arras leżącego w regionie Hauts- de- France w departamencie Pas- de- Calais. Warto wiedzieć, że jest to rodzinne miasto  Maximiliena de Robespierre'a, czołowego przywódcy Rewolucji Francuskiej. Czasowo mieszkali tu także poeta Paul Verlaine i marszałek Philippe Pétain.

 

 

W północnej Francji, nad rzeką Scarpe znajduje się miasto Arras. W czasach starożytnych znajdował się tu rzymski obóz wojskowy. Po upadku Cesarstwa pojawili się tu Hunowie, którzy wielokrotnie najeżdżali i niszczyli okolicę. W VI wieku Remigiusz z Reims postanowił założyć w Arras biskupstwo. W 1180 roku miasto uzyskało prawa miejskie, a prawie dekadę później zostało włączone do korony francuskiej.  W XIV i XV wieku Arras przeżywało chwile największej chwały. Powstały wtedy zakłady, w których z krosna produkowano przepięknie zdobione tkaniny i gobeliny (arrasy). Stąd właśnie nazwa miasta. Niestety do dzisiejszych czasów nie przetrwała żadna większa kolekcja tych dzieł.

W 1458 roku Arras nawiedziła klęska zarazy i głodu. Zaintrygowany tym tematem Andrzej Szczypiorski, napisał książkę Msza za miasto Arras

 

 

W XIX wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Główną gałęzią tej części gospodarki było górnictwo i hutnictwo.

I wojna światowa przyniosła wiele zniszczeń. Straty były ogromne i sięgały praktycznie całego miasta. Po zakończeniu walk przystąpiono to odbudowy.

Zwiedzanie Arras należy rozpocząć od poznania dwóch głównych, barokowych placów miasta - są to kolejno Grand- Place i Petite- Place. Nad tym drugim góruje budynek miejskiego ratusza (Hôtel de ville d'Arras). Obok niego znajdziecie miejską wieżę (beffroi), pochodzącą z XV- XVI wieku. Warto na nią wyjść, aby zobaczyć panoramę miasta. 

 

 

Cathédrale Notre-Dame

Poza wymienionymi zabytkami, udajcie się do osiemnastowiecznej katedry - Cathédrale Notre-Dame. Budowę świątyni rozpoczęto około 1770 roku. Ze względu na wybuch Rewolucji Francuskiej, tutejsi mnisi musieli opuścić opactwo, a inwestycja została wstrzymana. Wznowiono ją dopiero dekretem Napoleona. W latach 1914- 1918 katedra została w dużej części zniszczona. Odbudowę zarządzono w 1920 roku, a przywrócenie funkcji religijnych nastąpiła w 1934 roku. Na szczęście II wojna światowa nie miała wielkiego wpływu na bezpieczeństwo budynku. Co prawda na świątynię spadła jedna bomba, ale nie wyrządziła większych szkód.

Jeśli chodzi o sam projekt katedry, to nie został on nigdy ukończony do końca. Nad jedną z kaplic brakuje na przykład dzwonnicy. 

Długość budowli wynosi sto cztery metry, a jeśli dodamy Kaplicę Najświętszej Marii Panny, to zwiększy się ona do stu piętnastu metrów. Szerokość w nawie jest równa dwudziestu ośmiu metrom, a w transepcie pięćdziesięciu sześciu metrom. Wysokość sklepienia wynosi trzydzieści dwa metry. 

W nawach bocznych znajdują się posągi z kościoła Sainte Geneviève w Paryżu, czyli dzisiejszego Panteonu. 

https://arras.catholique.fr/cathedrale

 

Cytadela

Obiekt został zbudowany w XVII wieku przez Sébastiena le Prestre de Vaubana. Obecnie jest to obiekt zdemilitaryzowany i wpisany na Światową Listę Zabytków UNESCO.

https://www.arraspaysdartois.com/en/visit-arras/the-citadel-of-arras-from-vauban-to-unesco/

 

CIEKAWOSTKI

Maksimilien de Robespierre, słynny przywódca Rewolucji Francuskiej, prawnik i mówca, urodził się w 1958 roku w mieście Arras. Dziś możecie odwiedzić tutejszy dom, w którym przebywał polityk.

 

 

Generał Charles de Gaulle rozpoczął tu swoją karierę wojskową w 1909 roku, służąc w 33. pułku piechoty. 

 

W 2007 roku Arras odwiedził Lech Wałęsa. Odbyło się wtedy uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą ulicy, nazwaną imieniem byłego Prezydenta Polski.

 

Polityka prywatności

Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.

Regulamin świadczenia usługi przewodnickiej