Zwiedzając Pikardię na pewno zaglądniecie do największego miasta tego regionu - Amiens. Położone jest nad Sommą w regionie Hauts-de-France. Warto również wiedzieć, że w sierpniu 1918 roku rozegrała się tu jedna z bitew I wojny światowej, która zadecydowała o przegranej Niemiec.
KATEDRA NOTRE- DAME
Do Amiens dotrzecie samochodem lub pociągiem TGV. Pierwszym zabytkiem, który warto odwiedzić, jest XIII-wieczna, gotycka, katedra Notre- Dame. Budowla jest jednym z najwyższych kościołów we Francji i została wpisana na światową listę UNESCO. Katedra została zbudowana w niespełna sto lat. Inwestycję rozpoczęto w 1220 roku, a zakończono w 1288.
W latach 1292 - 1375 uzupełniono ją poprzez dodanie szeregu kaplic, które zostały wybudowane pomiędzy przyporami bocznych naw. Co istotne, z punktu widzenia historycznego, budowli udało się przetrwać wojny religijne i Rewolucję Francuską bez większego uszczerbku. W XIX wieku miało miejsce odrestaurowanie katedry, a realizacji przedsięwzięcia podjął się znany francuski architekt Viollet-le-Duc. Podczas obu wojen światowych budynek również udało ocalić się od zniszczeń.
Warto wiedzieć, że w niektórych miesiącach na zewnętrznej elewacji katedry ma miejsce świetlna iluminacja. Możesz ją zobaczyć w akompaniamencie dźwięku, od 12 lipca do 12 września i od 24 listopada do 31 grudnia. Godziny przedstawiają się następująco:
- lipiec - 22:30
- sierpień - 22:00
- wrzesień - 21:45
- listopad i grudzień - 19:00
SOMMA
Będąc w Amiens warto wybrać się nad kanały utworzone nad rzeką Sommą. Znajduje się nad nią wiele knajp i restauracji. Możesz również zobaczyć "Małą Wenecję" - malowniczą dzielnicę miasta, w której znajduje się wiele wąskich, klimatycznych uliczek.
MUZEUM PIKARDII
Konkurs na budowę Muzeum Pikardii został ogłoszony 1853 roku. Celem było utworzenie na prowincji Pałacu- Muzeum, nawiązującego do stołecznego Luwru. W batalii o zaprojektowanie budynku wystartowało 39 architektów, a zwycięzcą okazał się Henri Parent. W 1859 zastąpił go Arthur- Stanislas Diet, który dokończył dzieło.
Obecnie w Muzeum Pikardii możecie oglądać obrazy pochodzące z wieków od XVIII do XX. Poza nimi znajdziecie tu ponad czterysta okazów sztuki egipskiej.
Ceny biletów i praktyczne informacje znajdziecie tu:
CYRK JULES- VERNE
Zbudowany w 1889 roku cyrk w Amiens nosi imię jednego z najsłynniejszych francuskich pisarzy, który z resztą mieszkał w stolicy Pikardii. Budynek został w 1975 roku wpisany na listę zabytków.
Tradycja cyrkowa sięga w Amiens do roku 1845. Jednak dopiero dwadzieścia lat później utworzono Towarzystwo Cyrkowe, które zadaniem było wybudowanie na terenie miasta stałego cyrku, na wzór tego, który został utworzony w mieście Reims. Jako lokalizację wskazano Place Longueville. Ze względu na koszty zdecydowano, że materiałem do budowy cyrku będzie drewno. Niestety inwestycja okazała się bardzo droga w utrzymaniu. Zmiana nastąpiła w 1887 roku, kiedy to Jules Verne natchnął do działania tutejszego burmistrza Frédèrica Petita i wybudowano nowy budynek, a dla uczczenia wkładu pisarza w rozwój inwestycji, budowli nadano jego imię.
W XX wieku wiele francuskich stałych cyrków zostało zamkniętych. Na szczęście ten, znajdujący się w Amiens, uniknął rozbiórki i przetrwał do dzisiejszych czasów. Obecnie cyrk jest dostosowanych do nowoczesnych standardów pod względem przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa. Poniżej wrzucam stronę, na której znajdziecie bieżące informacje i harmonogram wydarzeń:
https://www.cirquejulesverne.fr/
JULES VERNE MUSÉE
W Amiens znajdziecie także Muzeum Juliusza Verne'a. Pisarz mieszkał w stolicy Pikardii w latach 1871 - 1905, przy ulicy 2 rue Charles- Dubois. Obecnie mieści się tu jego muzeum. Poniżej wrzucam link z godzinami otwarcia i innymi praktycznymi informacjami:
Copyright 2022 - 2024 przewodnikpofrancji.pl Tomasz Spytek Podróże i sport ! | Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z plików cookies, programów rejestrujących ruch na stronie i programów afiliacyjnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na śledzenie, opuść ją lub zmień ustawienia w przeglądarce internetowej. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.